3. Setkání Přátel přírody - Jizerské hory 2014


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nastavení fotogalerie

V podzimně vybarvených Jizerkách proběhlo národní Setkání Přátel přírody

JABLONEC NAD NISOU/PRAHA (13. 10. 2014) - Od čtvrtka 9. října probíhalo v Jablonci nad Nisou a jeho okolí čtyřdenní Setkání Přátel přírody. Po slezském městě Krnově a loňské akci v Praze byly Jizerské hory třetím místem, kde se tento výroční sraz členů a příznivců české větve mezinárodního hnutí Naturefriends uskutečnil. Organizačně ho zajistilo místní Československé turistické sdružení Přátelé přírody. Jeho pozvání využili zástupci skupin Přátel přírody z Olomouce, Prahy, Liberce a Krnova a na programu se samozřejmě objevovali i místní členové pořádající organizace.

V Jizerských horách většina z účastníků srazu dlouho nebo vůbec nebyla a zdejší kraj na pomezí Čech, Německa a Polska je příjemně překvapil. Například Prezidentskou chatou, původně vybudovanou předválečnými Přáteli přírody, kteří během pěti let na ní odpracovali tisíce hodin na „pracovních výletech“ a do provozu ji slavnostně uvedli již v roce 1929.

Jizerky upoutají i množstvím rozhleden. Během příjemné procházky po hřebenech v okolí Bedřichova se Přátelé přírody rozhlédli z Královky, nejstarší železné rozhledny v Česku – Slovanky a vychutnali si i rozhled z vůbec nejstarší místní vyhlídkové věže Štěpánka.

Hosté ze všech koutů Česka byli okouzleni i nejvýše položenou osadou zdejších hor, malebnou Jizerkou, jejíž historie sahá do počátku 16. století. Jizerka proslula sběrem drahých kamenů, sklářskými hutěmi i rašeliništi. Někteří si mohli u zdejšího Safírového potoka oči vykoukat, ale drahokamy nenašli. Spokojili se alespoň s fotografickými úlovky, kterých zdejší krajina nabízela bezpočet. 

Večery na Setkání Přátel přírody patřily již tradičním posezením. Na nich jsme se zástupci jednotlivých skupin pochlubili svými aktivitami a projekty. Zaujala olomoucká letní expedice na severovýchod Polska a do Litvy, jablonecká cyklojízda ve Slovinsku a Rakousku a pozadu nezůstali ani zástupci z Krnova, kteří nás zasvěcovali do tajů šermu a dost jim to šlo. V sobotu večer proběhl raut v klasicistních prostorách sálu jablonecké sokolovny, který se neobešel bez živé hudby na přání.

Samotné město Jablonec nad Nisou má raritu především pro ženy, a to Muzeum skla a bižuterie, které si v neděli dopoledne v ryze dámské sestavě pečlivě prohlédly. Za pozornost však stojí i zdejší secesní architektura či moderní kašny. Během nedělního dopoledne zasedala také rada našeho hnutí, která přijala návrh nových stanov a českým Přátelům přírody zvolila nové vedení. Dosavadního prezidenta organizace Miroslava Prokeše vystřídá v půlce listopadu Hynek Pečinka z Olomouce. 

Výběr z fotografií je zde 

3. Setkání Přátel přírody / 9. - 12. 10. 2014 / Jablonec nad Nisou

Setkání Přátel přírody 2014 navazuje na dva úspěšné výroční srazy, které proběhly v září 2012 v Krnově v Moravskoslezském kraji a v říjnu 2013 v hlavním městě Praze. Tentokrát členové a příznivci českých Přátel přírody zamíří na sever Čech, aby se setkali se starými přáteli a novými přítelkyněmi, poznali Jizerské hory a lidi, kteří v nich žijí, jinak než z pohledu turisty, dozvěděli se, co je u ostatních nového, a užili si atmosféru, kterou všichni společně vytvoří.

Pořadatel: Československé turistické sdružení PŘÁTELÉ PŘÍRODY, Jablonec nad Nisou, www.prateleprirody-jablonec.cz

Leták ke stažení: 2014_setkanipp_promo

Podrobný program: 2014_setkani_pp_jablonec_blizsi_info

Historie Setkání Přátel přírody

Na první Setkání Přátel přírody se jelo do slezského města Krnova, kde akce v pátek 7. září 2012 začala. Přijeli na ni zástupci členských organizací Přátel přírody České republiky, aby společně prožili víkend nazvaný prostě Setkání. V dnešní době plné reklamních sloganů totiž zapomínáme, že téměř všechno lze říct jednoduše. Jednoduchý byl i cíl celé akce – lépe se mezi sebou poznat a tak objevit, co jednotlivé součásti českých Přátel přírody spojuje, aby se dál mohly (jak se moderně říká) „síťovat“.

Od sklonku roku 2010 česká větev světové rodiny Přátel přírody (známých přes 100 let v zahraničí jako Naturfreunde nebo Naturefriends) chytá druhý dech a má elán. To do asociace přistoupily nové členské organizace, které čeří druhdy trochu stojaté vody. I proto vznikl nápad uspořádat společnou akci, čehož se chytil krnovský klub Společenství Severských pánů a pozval do svého působiště zástupce ostatních členů Přátel přírody ČR.

Článek o akci...

Druhý celostátní sraz členů asociace Přátelé přírody ČR měl za cíl ukázat hlavní město Česka v jiném světle, než jak ho vidí běžný turista. Účastníci poznali Prahu jako docela dost zelené město, zaujaly je památky v nočním nasvětlení, zajímavá byla i nedělní hra, kdy objevovali zajímavá zákoutí Nuselského údolí. A kromě toho akce nabídla padesátce zástupců české větve Přátel přírody, aby se mezi sebou zas o něco více poznali a pochlubili se aktuálními úspěchy svých skupin.

Víkendové naprosto neformální Setkání Přátel přírody, které proběhlo 18. – 20. října 2013, navázalo na loňskou akci se stejným názvempořádanou ve slezském Krnově. Oproti minulému roku přijelo do Prahy zase o něco více účastníků a zastoupeno bylo 9 z 12 skupin českých Přátel přírody, kteří jsou součástí celosvětového sociálně environmentálního hnutí s celkem 500 tisíci členy. Na pražském Setkání se potkaly všechny generace, nejmladšímu účastníkovi byly téměř dva roky, nejstaršímu těsně přes 70 let.

Článek o akci...