Cestovní zpráva z celostátního kongresu německých Přátel přírody

4. – 6. 4. 2014 Arnstadt/Duryňsko

Arnstdt18-1 Do Bachova města Arnstadtu (měl tu od svých 18 let své první zaměstnání – jako chrámový varhaník, na snímku) jsem se dopravil za vlastní prostředky s projetím několika zajímavých duryňských lokálních tratí, u koncového nádraží Blankenstein an der Saale například začíná slavná 120 let stará a 163 km dlouhá turistická hřebenovka Rennsteig. Chodí se týden, borci to dávají za tři dny.

Úsporná opatření se u naší spřátelené organizace projevila tím, že se kongres nekonal v pětihvězdičkovém hotelu, ale v městské hale, přistavěné k bývalému pivovaru, nyní hotelu. Vysoká společenská a politická úroveň však byla zachována: referáty zde měla jak spolková ministryně životního prostředí a bezpečnosti jaderných reaktorů Barbara Hendricksová, tak místopředseda duryňské vlády Christoph Matschie (také Přítel přírody), ba i mluvčí pro otázky životního prostředí frakcí Spolkového sněmu (SPD, Levice a Zelených). Hlavní, cca jedenapůlhodinový referát měl dlouholetý prezident NF/D Michael Müller. Ten byl také do funkce znovu zvolen (bez protikandidáta).

10155673_607721935988589_653784554792119148_n Zahraniční hosté dorazili jenom dva, protijaderná Francouzka (tamní výjimka) a já.

Skoro žertovné bylo, když ministryně musela ve svém projevu mírnit chutě některých zemských organizací, kterým nestačilo, že spolková vláda hodlá vypnout všechny německé jaderky do roku 2022, a navrhovali, aby tak učinila ještě letos.

Jako obvykle u německých Přátel přírody obsahoval kongres víc ekologie než turistiky, ale i na tu došlo. Po prezentaci sportovního referenta NF/D slanila z balkónu mezi delegáty viceprezidentka NF/D a bývalá poslankyně Bundestagu za SPD Regina Schmidt-Kühnerová a tím otevřela pro delegáty šest „stanic“, resp. „kontrol“ k volnému vyzkoušení: slaňování, kajakový trenažér, chození po slackline, horolezeckou stěnu, river-buggy (pádlování bez pádel, místo nich jakési neoprenové plovací blány), já jsem ovšem neodolal si vyzkoušet elektrické bicykly zvané též e-kola či pedeleky (PEDál ELEKtrický).

Dsc_1542 Šéf saských PP Tilman Schwenke to dotáhl už na viceprezidenta NF/D, tak jsem mu po blahopřání domluvil, aby nám nekecali do Děčína a Temelína a pokud na to budou mít neodolatelné puzení, aby nás k tomu laskavě přizvali, však my jim to vysvětlíme/vytmavíme.

Jo, a taky jsem propagoval Olomouc (i kvůli chystané konferenci), Jablonec a naši další činnost.

Mirek Prokeš

Oficiální tisková zpráva z kongresu - německy zde.

Naturfreunde-logo