Probíhá Evropský akční týden proti rasismu

Kamaryt-54461295a7618_235x391

Přátelé přírody přispějí besedou s Vietnamci či návštěvou romského muzea

PRAHA/OLOMOUC/NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ - V pondělí 16. března začne letošní Evropský akční týden proti rasismu. Ten koordinuje mezinárodní síť občanských iniciativ UNITED. Po sedm dní budou v různých zemích Evropy probíhat setkání, semináře, pochody, workshopy, koncerty a další akce spojené myšlenkou, že rozmanitost obohacuje naši kulturu, společnost i ekonomiku. Nutí nás přemýšlet v širších souvislostech a respektovat odlišnosti jiných lidí. A tím je evropská společnost lépe provázaná a silnější. 

Evropský akční týden proti rasismu se koná každoročně kolem 21. března. Na toto datum připadá od roku 1960 Mezinárodní den za odstranění všech forem rasové diskriminace. Tehdy OSN reagovala na vraždu 69 demonstrantů proti apartheidu v jihoafrickém Sharpeville. Od té doby se každoročně tisíce lidí, nejen v Evropě, ale na celém světě, aktivně angažují ve prospěch tolerance, rovnoprávnosti a oslavují rozmanitost.

Česká větev mezinárodního hnutí Naturefriends, Přátelé přírody ČR, se připojuje k Evropskému akčnímu týdnu letos poprvé, a hned trochu jinak než by se dalo očekávat. "Přátelé přírody přispějí letos k myšlenkám Evropského akčního týdne protirasismu dvěma zajímavými akcemi," sděluje prezident spolku Hynek Pečinka. "Jejich prostřednictvím se chceme podívat pod pokličku života marginálních skupin našich spoluobčanů, okolo nichž je spousta klišé, a dozvědět se o nich od nich samých něco víc."

Skupina "Javory" z Nového Města na Moravě ve spolupráci s Denním centrem pro děti Sociálních služeb města Žďáru nad Sázavou uspořádá v pátek 20. března výjezd pro 15 dětí z romské i většinové sociálně vyloučené populace. V brněnském Muzeu romské kultury se po prohlídce výstavy obrazů a mozaik romského umělce Rudolfa Dzurka s názvem "Století pohrom - století zázraků" zapojí do výtvarné dílny navazující na expozici. 

Olomoucká skupina "Malá liška" zorganizuje v neděli 22. března v sousedním městě Šternberku odpolední besedu o přírodě a lidech Vietnamu a jejich životě v Česku, po které bude následovat ochutnávka tradiční vietnamské kuchyně, jak ji oni mají rádi. Akce  určená pro veřejnost s názvem "Sousedé odjinud aneb i cizinec je našinec" proběhne v asijském bistru Asia Menu Special v centru města od 14 hodin.

Kromě uspořádání vlastních akcí se Přátelé přírody ČR připojili i k jiným občanským iniciativám, které téma rasismu, fašismu a intolerance připomněly v souvislosti se 76. výročím německé okupace českých zemí a vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava. Při této příležitosti se zúčastnili v neděli 15. března několika pražských vzpomínkových akcí.

Foto: (1) Michal Kamarýt (ČTK), (2) archiv

15. 3. 2015

Z akcí Přátel přírody k Evropskému týdnu proti rasismu

(1) Připomínka výročí obsazení Československa a vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava, Václavské náměstí, Praha. (2) - (8) Sousedé odjinud aneb I cizinec je našinec, Šternberk. (9) - (14) Návštěva Muzea romské kultury, Brno.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nastavení fotogalerie

I cizinec může být našinec. Ve Šternberku se to potvrdilo

Stbk6

Přátelé přírody z olomouckého klubu Malá liška uspořádali v neděli 22. března ve Šternberku odpolední posezení s povídáním o Vietnamu a tamních lidech, co se rozhodli žít v Česku, doplněné ochutnávkou pravé vietnamské kuchyně. Byl to jejich drobný příspěvek v Evropskému akčnímu týdnu proti rasismu, během kterého probíhá na našem kontinentu spousta tematických aktivit koordinovaných mezinárodní sítí UNITED.

Asijské bistro Asia Menu Special v centru Šternberka, městečka vzdáleného asi 20 kilometrů od Olomouce, pohostilo přes 30 zájemců o mezikulturní zážitek. Ten jim z české strany zprostředkovali Evka a Hynek a z vietnamské Hui a Thi, která provozuje místní bistro. V úvodním bloku se účastníci dozvěděli zajímavosti o historii a současnosti Vietnamu, během čehož je jednotlivě pozdravila Thi oblečená v tradičním vietnamském úboru. 

Následovaly otázky na tělo, na které odpovídal Hui. Týkaly se toho, jak se do Česka vlastně dostal, jak se mu tu s námi žije, jak se má jeho rodina, co zůstala ve Vietnamu a podobně. Zjistili jsme třeba, že je v Česku od roku 1982, kdy si mohl vybrat, jestli narukuje, nebo půjde do světa. Protože Vietnam stále válčil se svými sousedy, vybral si druhou cestu. V Litvínově studoval na chemika a pak i v tomto oboru pracoval, například v Přerově. Stále se živí v příbuzném oboru. Až do roku 1990 musel posílat 10 % výdělku vietnamské vládě. Ve Šternberku má českou přítelkyni a s ní i dítě. V podniku, kde pracuje, ho berou jako sobě rovného, má zde i jinde ve městě mezi Čechy kamarády.

Poté přišlo na očekávané seznámení s vietnamskou kuchyní - napřed v teoretické rovině prostřednictvím Hynkova výkladu a posléze i v té praktické. Každý z účastníků dostal tříchodové menu složené z pokrmů tradiční vietnamské kuchyně, žádné běžné "číny". Závěr patřil banánu v těstíčku, který udělal báječnou tečku za hezkým odpolednem.

„Během dvou hodin jsme měli příležitost trochu víc pochopit, jak je Vietnamcům mezi Čechy. Nám Čechům bylo s Vietnamci během té doby velmi dobře. A tento pocit si rádi odnášíme i do dalšího života.“ shrnula dojmy jedna z účastníků, Eva Sommerová z Olomouce.

Zdroj: UNO-OK.cz

Výběr fotek z akce je zde

Na jeden den do Brna za poznáním romských tradic

U příležitosti Evropského akčního týdne proti rasismu uspořádal Klub přátel přírody Javory z Nového Města na Moravě v pátek 20. března výlet do Brna pro děti ze sociálně znevýhodněného prostředí. Hlavním cílem byla návštěva Muzea romské kultury. Zde se děti mimo jiné dozvěděly, odkud přišli Romové do Evropy, kde všude žijí, jak žili v minulosti, jaká byla jejich původní řemesla, jaké tradice ctili a ctí.

Tak věděli byste například, že Romové sami sebe dělí na tzv. "čisté = žužu" a "nečisté = degeš"? "Žuže" by na rozdíl od "degeš"  např. nevzali do úst koňské nebo psí maso. Anebo že by Rom nesnědl jídlo, ve kterém najde vlas, protože v jejich magii vlasy v jídle sloužily jako prostředek k dosažení různých cílů? Nebo také, že už Marie Terezie se pokoušela různými nařízeními o usazení Romů na jednom místě, aby se stali rolníky? Dokonce jim zakázala výkon původních povolání, jako kovářství a hudební produkci.

Zkrátka, děti se tu dozvěděly spoustu zajímavostí. Nakonec se ještě zapojily do výtvarné dílny a každý z nich si ze skleněných střípků vytvořil obrázek - mozaiku.

Na náměstí Svobody v centru Brna pak někteří marně čekali na kuličku z brněnského "orloje". Prohlédli jsme si i brněnského draka a kapucínské hrobky. Zážitkem pro některé děti byla i cesta rychlíkem.

Marie Mertlíková, Klub přátel přírody Javory, Nové Město na Moravě