Přátelé přírody na srazu objevovali jiné tváře Prahy i ty svoje

PRAHA – O právě uplynulém víkendu proběhl v Praze celostátní sraz členů asociace Přátelé přírody ČR, jehož jedním z cílů bylo ukázat hlavní město Česka v jiném světle, než jak ho vidí běžný turista. Účastníci poznali Prahu jako docela dost zelené město, zaujaly je památky v nočním nasvětlení, zajímavá byla i nedělní hra, kdy objevovali zajímavá zákoutí Nuselského údolí. A kromě toho akce nabídla padesátce zástupců české větve Přátel přírody, aby se mezi sebou zas o něco více poznali a pochlubili se aktuálními úspěchy svých skupin.

Víkendové naprosto neformální Setkání Přátel přírody, které proběhlo 18. – 20. října, navázalo na loňskou akci se stejným názvempořádanou ve 

slezském Krnově. Oproti minulému roku přijelo do Prahy zase o něco více účastníků a zastoupeno
bylo 9 z 12 skupin českých Přátel přírody, kteří jsou součástí celosvětového sociálně environmentálního
hnutí s celkem 500 tisíci členy. Na pražském Setkání se potkaly všechny generace, nejmladšímu účastníkovi byly téměř dva roky, nejstaršímu těsně přes 70 let.

V pátek po úvodním rautu z regionálních potravin spolu absolvovali až za tmy pěší exkurzi od pankráckého „Central parku“ na Vyšehrad, zakončenou posezením v osvěžovně na vltavské náplavce. V sobotu proběhla výměna zkušeností a dobrých tipů spojená s představením činnosti zúčastněných skupin Přátel přírody. Mnohé z nich si připravily i improvizované „informační kiosky“ s materiály k rozebrání. 

Zbytek dne patřil objevování přírody ve městě – procházka rezervací Meandry Botiče končila exkurzí v ekocentru Toulcův dvůr, jiná skupina se věnovala tradičním památkám netradičním pohledem s domorodým průvodcem. Vybraní zájemci pak ještě večer navštívili moderní představení v Laterně Magice, jiní poseděli na domácí půdě Klubu Amfora s kytarou
a písničkami.

Nedělní dopoledne strávila většina účastníků v ulicích pod Nuselským mostem. Připravena totiž byla hra s úkoly, která je zavedla do míst, která běžný turista míjí. Mezitím zasedla rada asociace, která kromě aktuálních věcí a statutárních záležitostí domluvila místo a termín příštího celostátního srazu.

Logo-msmt

„Za rok v říjnu pojedeme do Jizerských hor, kde již třetí Setkání Přátel přírody připraví naše jablonecká organizace. Kromě této akce chystáme na březen společné týdenní lyžování v Rakousku. V roce 2014 Přátelé přírody také oslaví už 20 let novodobé činnosti v Česku, což naše skupiny připomenou svými akcemi.“ uvedl prezident asociace Miroslav Prokeš.

Tuto aktivitu Přátel přírody ČR podpořilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. 

21. 10. 2013

Setkání Přátel přírody 2013 v Praze


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nastavení fotogalerie

Přátelé přírody se v říjnu setkají v Praze

Druhý ročník celostátního srazu českých Přátel přírody v jejich novodobé historii proběhne o víkendu 18. - 20. října v Praze. Zrovna teď se připravuje program, který dostanou účastníci na výběr.

„Během jednoho víkendu chceme tentokrát zájemcům z řad členů Přátel přírody z celého Česka i jejich příznivců a přátel ukázat hlavní město z netradičního úhlu pohledu a dát jim možnost zas se trochu víc poznat.“ uvedl viceprezident asociace Přátelé přírody ČR Hynek Pečinka.

První setkání v novodobé historii hnutí Přátel přírody v Česku proběhlo loni ve slezském městě Krnově, účastnilo se ho 30 zájemců z několika skupin, které má asociace po celém Česku. Tím, že se letos organizátoři rozhodli akci uspořádat v Praze, tedy v místě s dobrou dopravní návazností na celé Česko, by se měl počet účastníků aspoň zdvojnásobit.

Čemu se vlastně bude akce věnovat? Spojujícím tématem je Příroda ve městě. Účastníci se budou moci vydat do Šárky na mykologickou vycházku nebo naučnou stezkou po meandrech potoka Botiče, navštíví i středisko ekologické výchovy Toulcův dvůr. Opomenuty nezůstanou ani pražské památky, i když trochu jiným pohledem. Zaměří se zvlášť na ty industriální, jako je třeba podolská vodárna, nebo turistům známá místa Prahy navštíví v noci. Chybět by neměl ani sídlištní táborák, tedy pokud bude přát počasí.

Bude samozřejmě i čas posedět a popovídat si s přáteli, kteří se třeba celý rok či déle neviděli, vyměnit si zkušenosti a tipy na činnost. A právě proto se Setkání pořádá. Nemá být ani malé, ani velké, zkrátka tak akorát. Nic oficiálního, spíše neformální věc. Prostě takové setkání otevřených lidí, které spojuje to, že jsou spolu pod jednou střechou. V Praze to o víkendu 18. – 20. října bude platit doslova, po celý rok pak tu střechu představuje asociace Přátelé přírody ČR, která je sdružuje.

Pokud chcete jen vědět víc, anebo se přihlásit, navštivte web www.pratele-prirody.cz s čerstvými informacemi o Setkání Přátel přírody 2013 i dalšími, třeba o tom, co Přátelé přírody v Česku dělají a jak se k nim připojit. 

Tuto aktivitu Přátel přírody ČR podpořilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.