Petr Doseděl: Snažím se vždycky vybočit z davu

Přezdívkou Hryzal. Na první pohled normální člověk - dvě nohy, jeden pár rukou a hlava na krku. Ve zkratce 23letý klučina, tak trochu ajťák a taky dobrodruh, bezhlavě procházející svým životem. Velkou část života se věnuje tvorbě webových stránek, což ho už od nepaměti živí. Lze ho spatřit v Olomouci, Přerově, Lutíně a občas i někde jinde.

Hryzal1 Vím o tobě, že se dlouhodobě věnuješ dobrovolnictví s dětmi a mladými lidmi. Jak si k tomu přišel?

Když jsem byl ještě malej kluk… Nosil jsem péro, šíp a luk… Vlastně jsem byl celkem problémové dítě a jednoho dne jsem dostal příležitost přidat se do turisťáku - teď už nevím, jestli to bylo super, dalo se to přežít, nebo co se mi honilo hlavou. Moc dobře ale vím, že po šesti letech super zážitků jsem se stal instruktorem, později vedoucím a takto se už přes osm let bez větší přestávky snažím dělat co nejzajímavější program pro další a další děti - i mimo zmíněný oddíl.

Co ti tahle činnost dává a co ti naopak bere?

Dalo mi to hrozně moc. Nesedíte doma u počítače, jezdíte a chodíte na výpravy se super lidmi. Zažijete věci, ke kterým se jinak moc nedostanete, nebo vás nenapadne se k nim dostat. Umíte něco, co jen málokdo ve vašem okolí, a je vám fajn. A to nemluvím o zkušenostech, které využívám každý den v práci nebo i v osobním životě.

Hryzal2 Bere mi spoustu volného času. Nemám čas sledovat všechny seriály, pařit s kamarády on-line hry a každý víkend vymést deset diskoték… Ale to je dobře, ne?

Jsi tváří letního tábora, který se bude konat ve spolupráci s Přáteli přírody. Co k němu řekneš?

Bude to pecka. Od konce září na něm makáme jak mravenečci a snažíme se vyšperkovat každý detail. Vedle Přátel přírody se tábor nese pod názvem LepšíTábor.cz, což zní možná trochu namyšleně, ale drží nás to naladěné na 120 procent!

Jak jsi dával dohromady tým organizátorů, kteří tvůj nápad pomůžou uskutečnit?

Po neúspěšném pokusu udělat svůj tábor minulý rok jsem to vzdal. Zklamal sám sebe a lidi kolem. Tento rok to byl Martin, můj kamarád, který za mnou přišel a jen tak prohodil: „Neuděláme svůj tábor?”. Chytil jsem se toho. Udělali jsme z něj pecku, která měla zvednout ze židlí nejednoho člověka. Povedlo se.

Hryzal3 Když už jsem zveřejnil, že dělám svůj tábor, oslovil jsem kamarády, které znám z různých školení, kurzů nebo jiných setkání lidí, co se ve volném čase věnují dětem, jestli se nechtějí podílet na realizaci LepšíhoTábora. Někdo se přidal, někdo drží palce a někdo ještě teď o účasti přemýšlí. Perfektní, zatím ale musím přiznat, že předběžný, tým byl během pár dní na světě. A pracujeme na tom!

Co bys řekl o současné generaci lidí zhruba stejných jako ty? Jací většinou jsou?

Nikdo nemá čas, nikdo nic nechce dělat, nikdo nic nestíhá a neví, co chce. Ale přijde mi, že to nikdy nebylo lepší, a jestli fakt nenatáhnou den na 48 hodin, nebude to jiné. A když dny přece jen natáhnou, najdeme si zase jinou výmluvu, proč nic nestíháme.

A jak do toho zapadáš ty?

Snažím se vždycky vybočit z davu, být jiný. Takový malý rebel. Cítím se dobře středem pozornosti a občas to možná trochu přeženu. Ale mluví se o tom, tím se mluví i o mých projektech a aktivitách a tím žiju.

Na druhou stranu musím přiznat, že věci jako prokrastinace, nestíhání a krátké dny sdílím se zbytkem lidstva.

Jaké to je hned po maturitě se vrhnout na volnou nohu?

Jsem na volné noze prakticky od svých 15 let, kdy jsem prodal svůj první web. I když jsem byl ve škole, mnohem víc než učení jsem se věnoval klientům. Po maturitě se změnilo jen to, že jsem nemusel docházet do školy a pracovat jsem mohl tam, kde jsem chtěl.

Kde bychom tě našli během všedního dne a kde o víkendu?

Během týdne pracuji v kanceláři v Přerově, po práci se vracím do Olomouce, kde si zajdu na výbornou večeři do Planu B - nejlepšího baru, co znám… S přáteli pokecat, zablbnout nebo zasportovat… A když se mi nic nechce, tak se jen tak válím doma a přemýšlím, co budu dělat, až budu velký! :-)

Knížky, nebo filmy? A když, tak jaké?

Hryzal5 Knížky pro vzdělání a filmy pro radost. Mám fakt rád knížky o osobním rozvoji, podnikání nebo jakékoli technické z oborů, kterým se věnuji, nebo mě baví. Film je pro mě až na výjimky, kdy si zajdu třeba do kina, spíš kulisa k nějaké další činnosti. Komedie, dobrodružné, fantasy, akční… Nepohrdnu ale ani animákem!

Steak, anebo mrkvičku? A máš nějaký oblíbený recept, který zvládáš?

Hrozně rád mám ovocné knedlíky a nepíšu to jen kvůli tomu, že to nebylo ve výběru (malej rebel). Steak s grilovanou zeleninou taky neodmítnu. Vlastně kromě koprovky jím asi všechno.

Rád dělám bramboráky a langoše. Jestli mě pustí do kuchyně, možná se hecnu a nasmažím je pro celý tábor! :)

Na co by ses rád zeptal sám sebe?

Hryzal6 Občas se sám sebe ptám, co bude po táboře, až přijedeme a vyřídím všechny formality. Opadne ze mě spousta starostí a asi budu mít oproti současnému stavu hrozně volného času. Bude další cíl ještě lepší tábor? Budu čekat, až za mnou zase přijde někdo s bláznivým nápadem, do kterého půjdu naplno? Uvidíme…

Oblíbené moudro na závěr? A řídíš se jím v životě?

„Pamatuj, kdo je tvůj skutečný nepřítel.” Moc pěkný citát z Hunger Games, tématu našeho tábora. Moc se jím ale neřídím. Snažím se nepřátele radši vůbec nemít.

Děkuji za fajn rozhovor.

□ Hynek Pečinka