Němečtí Přátelé přírody pomáhají uprchlíkům

Sbírkami ošacení i společným lezením po skalách

Když před několika dny přijel na dortmundské hlavní nádraží vlak s uprchlíky, kteří předtím uvízli v Maďarsku, měla už desítka členů místních mladých Přátel přírody za sebou dlouhou noc: mobilizovat přátele, nakoupit vodu a hygienické potřeby, spolu s dalšími dary zabalit do pytlíků, namalovat uvítací plakáty a nakonec čekat na uprchlíky.

„Byli jsme naprosto ohromeni tou obrovskou vstřícností,“ vypráví Jan Tacke, v civilu lektor na rodičovské dovolené. „Tolik různých lidí nám úplně spontánně pomáhalo! Když jsme se postavili u vchodu do jedné drogerie a žádali cestující o drobný příspěvek, byl hned nákupní vozík plný zubních kartáčků, dětské výživy a holicích potřeb.“

Mladí Přátelé přírody ale dostali také zásah pepřovým sprejem, to když se postavili průvodu neonacistů, který policie chtěla nechat projít zrovna budovou nádraží tohoto města na severozápadě Německa u hranic s Nizozemím. „To nás ale nezastavilo,“ říká Jan. „Ta neuvěřitelná solidarita obyvatel Dortmundu s uprchlíky byla opravdu impozantní.“

Přátelé přírody se zapojují do pomoci uprchlíkům

15-01-22_mannheim_sagt_ja_600 V celém Německu se stále více lidí angažuje ve prospěch vzrůstajícího množství uprchlíků – označovaného někdy za nové stěhování národů – a Přátelé přírody jsou často mezi prvními. Třeba v Erfurtu ve středu Německa stačilo rozeslat jeden e-mail a už byl k dispozici dostatek pomocných rukou při třídění hromad věcných darů, které aktuálně postačí až pro 3 000 běženců. Zdejší Přátelé přírody uspořádali piknik s novými sousedy z ubytovny a jejich družstvo při populárním městském nočním běhu neslo na zádech slogan „Žádný člověk není ilegální“.

V Bochumi nedaleko hranic s Francií zase mladí Přátelé přírody nedávno pomohli vybudovat několik set lůžek v nouzovém přístřeší. Na severu Německa, v Brémách, zřídili místní Přátelé přírody ve svém klubu Buchte kavárnu pro azylanty a uprchlíky, kde pomáhají uprchlíkům s návštěvami úřadů a vyplňováním formulářů a žádostí. V bavorském Würzburgu pořádají Přátelé přírody setkávání s uprchlíky, informační večery pro občany a zvou na přednášky na téma právo azylu, zatímco berlínští Přátelé přírody se zapojili s nabídkou poradenství pro uprchlíky a žadatele o azyl a „azylovou kavárnou“. Jiné skupiny Přátel přírody přispívají k práci s uprchlíky sbírkami ošacení, výukou němčiny nebo jim pomáhají s návštěvou úřadů či uspořádaly fotbalový turnaj nebo tematické výstavy. V Hesensku pozvali členové hnutí migranty na svoji základnu k velkému posezení u kávy, kde nechyběly míčové hry, slackline, přetahování lanem ani splutí řeky na kanoích. Z asi 80 uprchlíků, kteří se zúčastnili, se za jedno odpoledne nestali hned přátelé, všichni zúčastnění si ale rychle uvědomili, jak málo stačí, aby si i přes jazykovou bariéru porozuměli.

V bavorském Bayreuthu plánují Přátelé přírody projekt pro mladé uprchlíky zaměřený na lezení po skalách. Organizátoři věří, že jim touto aktivitou zaměřenou na posílení sebedůvěry pomohou odbourat traumata z útěku a doby, která mu předcházela. Podobné projekty zaměřené na outdoorové aktivity pro nezletilé migranty chystají i rakouští Přátelé přírody – proběhnou například ve Vídni či v Tyrolsku. Zajímavým způsobem zapojili děti uprchlíků v už zmíněné Bochumi, s nimiž společně vysadili zahradní plodiny, jako třeba rybízové keře. „Děti měly radost, že jsme je na chvíli vytáhli z uprchlického centra, kde pasivně čekají, co s nimi bude,“ říká Jan. „Společně jsme nejen zkrášlili jednu ulici. Příští rok si mohou děti sklidit svoji úrodu. Všem se to moc líbilo a z původně anonymních uprchlíků byly najednou děti s vlastním jménem a příběhem.“

Uprchlíci bydlí na základnách Přátel přírody

Po celém Německu mají Přátelé přírody síť více než čtyř set základen – Domů Přátel přírody. Stále více těchto domů, které jsou v přírodě, ale i ve městech, se zapojuje do pomoci se zvládnutím uprchlické vlny. Poskytují uprchlíkům ubytování nebo slouží jako místo pro uspořádání společných setkání místních obyvatel s uprchlíky. Zde je několik příkladů:

Už na konci loňského roku kontaktovali Přátelé přírody z Frankfurtu nad Mohanem mladé Eritrejce, kteří se usídlili poblíž jejich základny v Niederradu. Vzniklo z toho partnerství se vzájemnými návštěvami, výlety a pomocí s úřady. V Domě Přátel přírody Bamberg zase ubytovali rodiny žadatelů o azyl, jinde vyčlenili část ubytovací kapacity pro uprchlíky a zbytek domu je dál k dispozici běžným hostům.

V rámci zvládání uprchlické vlny je třeba se postarat i o děti migrantů, které na své cestě zůstanou z různých příčin bez doprovodu dospělého. Od června se právě o takové děti a mladé lidi starají Přátelé přírody v Göttingenu v centrálním Německu. Děti mezi 12 a 17 lety v jejich domě dostávají najíst a mohou využít internetové připojení. „Ze začátku jsme tu měli 15 – 20 mladých lidí z Eritrey, Afghánistánu a Somálska, pak najednou 40 a nyní je to opět dvacet,“ vypráví Regina Nebel z Domu Přátel přírody „Auf dem Hagen“. „Původně tu měli být ubytovaní jeden měsíc, nyní je to ale už čtvrtý. Pro všechny z nás to představuje hodně práce, protože náš dům jede i nadále v normálním režimu, včetně různých programů pro veřejnost. Někdy je to docela šílené. Ale šli bychom do toho znovu,“ říká Regina.

V současnosti mnoho německých obcí zoufale hledá pro uprchlíky vhodné ubytování. Zejména pro uprchlické rodiny se obzvláště hodí společné kuchyně a velké venkovní prostory, které nechybějí téměř v žádné základně Přátel přírody. Ti, kteří otevřeli své dveře uprchlíkům, pak dokazují, že nově příchozí nejsou odkázáni jen na pomoc státu a pomáhají svým emocionálním přístupem. Domy Přátel přírody slouží i jako místa setkávání místních obyvatel s uprchlíky. Přátelé přírody v mnohých z nich připravili třeba večery se společným vařením nebo vyprávěním, což pomáhá obrousit hrany a nedůvěru.

09.09.2015, článek v originále na www.naturfreunde.de, překlad Hynek Pečinka

Naturfreunde-wasserkampagne