Michal Ikonomidis: geokačer i středověký hrdina

Michal Ikonomidis (25) je členem krnovského Společenství Severských pánů, které spadá pod Přátele Přírody ČR a věnuje se přibližování středověku a rytířského způsobu života současným lidem. Nedávno ukončil studium aplikované matematiky pro řešení krizových situací neboli krátcekrizového řízení na vysoké a pohybuje se momentálně na volné noze. V poslední době na sebe upozornil jako hlavní inspirátor a také organizátor akce s tajemným názvem CITO Šelenburk. Vládne mečem i lukem. Pojďme ho poznat blíž.

Za posledního půl roku jsem si tě několikrát všiml v různých rolích. Pojďme si je postupně rozebrat. Jsi docela výrazná postava Společenství Severských pánů. Jak ses do něj dostal?

Členem Seveřanů jsem zhruba dva roky. Jelikož jsem se za dob svých středoškolských studií věnoval fantasy šermu - takzvaným dřevárnám -, tak když jsem dostal od Zdenka nabídku, jestli bych měl zájem zapojit se do kolektivu orientovaného na středověk a vše okolo něj, nemusel jsem se ani rozmýšlet.

První zkušenost se Seveřany jsem prožil na víkendové akci na hradě Helfštýně. Celý víkend ve středověkém kostýmu, s dobovou hostinou a celodenním kláním v různých a zajímavých disciplínách jako lukostřelba, střelba z katapultu na cíl, hod sekerou a kopím… Samozřejmostí byla i sobotní drobná práce pro hrad. Opravovali jsme lavičky, sekali hradní příkop od náletu semenáčů, vyráběli nové rošty pro odvodňovací kanály, uklízeli hradní kovárnu a tak.

Co tě nejvíc baví a co máš v tomto spolku na starosti?

90efcf17-5949-4c27-b038-ef25c54a4aca_2 Už přes rok jezdím se Seveřany, pokud to práce dovolí, na různé akce, kde jako řadový člen pomáhám, s čím je zrovna potřeba. V kostýmu lukostřelce mám na akcích na starosti lukostřelnici pro děti i dospělé, spolu s přítelkyní Nikčou. Momentálně jsme vlajkový tým geocachingu. Už víc jak rok jezdím na semináře Arma Ferre, kde se učím zacházet s dlouhým mečem, jednoručním mečem a štítem, dýkou, holí a v budoucnu snad i s dřevcovými zbraněmi.

Na konci zimy jsi byl ještě s několika dalšími mladými lidmi v Dánsku. A pak jsi v květnu měl na svědomí jednu akci, které jsem se bohužel sám nemohl zúčastnit.

Přesně tak.Koncem zimy jsem se podíval pracovně do Dánska a Švédska, kde jsem po pár letech opět propadnul geocachingu a zde se zrodil nápad na první Krnovský CITO.

Co se skrývá pod názvem CITO?

Je to zkratka anglického Cash In – Trash Out, neboli ulov kešku a zbav se odpadků. Nad Krnovem je zřícenina Šelenburk a po zimě cestu na hrad lemovalo neskutečné množství nepořádku, o hradu ani nemluvě.  Napadlo nás tedy uspořádat náš první CITO event právě zde.

No a jak to dopadlo? Úspěchem?

Akci jsme provedli 10. května a na srazu čekalo kolem 50 lidí jak z řad „kačerů“, jak se lidově říká těm, kteří provozují geocaching, tak i lidí, kteří se přišli jen podívat a podat pomocnou ruku při úklidu přilehlé turistické stezky a hradu. Úderem 10. hodiny ranní jsme se rozdělili do čtyř skupin a společnými silami se pustili do práce. Odpadků jsme na stezce a hradu posbírali sice jen dva šedesátilitrové pytle, ale obnovili jsme centrální ohniště, které je v turistické sezóně hojně využíváno. Následovalo opékání buřtů a rozdání suvenýru za účast.

Wpb87ce5cc_06 To zní dobře. Copak dostali?

Účastníci pak dostali eventové CWG –Czech Wood Geocoin. Bylo to dřevěné kolečko s motivem zříceniny a názvem akce, které jsme pro účastníky za drobný příspěvek připravili. Vše vyvrcholilo dobovým vystoupením Společenství Severských pánů, kde všem přihlížejícím zinscenovali souboje, přiblížili historii zbraní a zbrojí a nakonec připravili pro zájemce lukostřelbu.

Ohlasy na akci byly velmi kladné, což nás všechny moc potěšilo a rádi opět připravíme další ročník úklidu „našeho“ hradu.

Prozraď nám prosím ještě, co Seveřany čeká v nejbližší době.

V nejbližší době čeká naše společenství výstavba lukostřelnice za budovou takzvaného Kasína na Albrechtické ulici v Krnově, kde již třetím rokem funguje škola šermu pod taktovkou Zdenka a obou Petrů. Za nedlouho zde proběhne i další CITO event., což je spojení Přátel přírody a geocacherů, zaměřený na vybudování mini zámecké zahrady před budovou tělocvičny. V pořadí třetí krnovské CITO (tentokrát opět zaměřené na úklid přírody) proběhne o prázdninách v areálu parku na Chářovské ulici. Zatím je celá akce teprve ve fázi příprav.

V létě nás ještě čeká dětský středověký tábor opět na hradě Helfštýn a různá vystoupení přibližující středověký způsob boje.

Michal2 Lidi se dělí na ty, kteří si nejvíc odpočinou o samotě, a na ty, co zrelaxují nejlépe mezi spoustou lidí. Jak to máš ty?

Já beru šerm i geocaching jako záležitost relaxace. Společenství je pro mě parta kamarádů, kde je vždy veselo a velmi živo – jak na hradě, tak při seminářích i akcích. Díky geocachingu jsem získal spousty nových kamarádů, se kterými se pravidelně scházíme - u piva, v terénu na lovu, na eventech a vždycky je rád vidím. Komunita kačerů – to jsou většinou pohodový a milí lidé, tak proč k nim nepřipojit i Přátele přírody. A platí to i naopak.

Jak se ti líbí v Krnově a kam bys pozval náhodného návštěvníka?

Krnov, to je město na soutoku dvou řek (Opavy a Opavice) se spoustou památek, zeleně a zajímavých míst. Poradit náhodnému návštěvníkovi kam zamířit je dost těžké. Za zmínku stojí barokní kostel Pany Marie Sedmibolestné na Cvilíně (se slunečními hodinami) ke kterému vede 222 kamenných schodů, co by od kostela kamenem dohodil (a zbytek došel) stojí krásná kamenná rozhledna. Po označených turistických stezkách se chodec dostane (zhruba za 30 - 45minut) na zříceninu Šelenburk. V centru stojí za zmínku měšťanské domy a podloubí, zbytek tzv. Švédské zdi u kostela Sv. Martina (obojí se nelézá v těsné blízkosti Smetanových sadů).

Co tě čeká v létě?

V létě se možná podívám pracovně na Maledivy, ale víc k tomu zatím neřeknu, abych to nezakřikl. Pokud to nevyjde, zapojím se do aktivit Společenství. Buď do pořádání tábora na hradě Helfštýně, nebo seminářů o bojových technikách. A budu se nadále věnovat geocachingu.

A vzkaz na závěr?

Budeme moc rádi, pokud se k nám připojíte na chystaných CITO eventech, nebo nás přijdete podpořit na našich vystoupeních.

Hynek Pečinka

Z bulletinu Přátelé přírody č. 3/2014