„Jde o lidskou důstojnost“

Proč se řečtí Přátelé přírody angažují proti zlatým dolům

B7y6c8dcuaemnya

Těžební bagry dolu Skouries hloubí stále hlubší jámy. V hloubce více než 200 metrů se zakusují do zlatonosné horniny tohoto povrchového dolu na řeckém poloostrově Chalkidiki. To, že v důsledku těžby zmizely rozsáhlé plochy lesa, je jen jeden z problémů, které ženou obyvatele severovýchodu Řecka do nových pouličních protestů.

Místní občanská iniciativa varuje před „ekologickou katastrofou biblických rozměrů“. Řečtí Přátelé přírody mluví ale spíše o jednom z největších environmentálních a politických skandálů v zemi. Současná situace je vše, jen ne klidná: jde v ní o kyanid a arsen, zamořené zdroje pitné vody, více dolů, pracovních míst, nepotismus, slzný plyn – a také obviňování z terorismu.

V jádru jde o půldruhého gramu zlata na tunu horniny, které chce těžit kanadský důlní koncern Eldorado Gold. S životem zlatokopů z románů Jacka Londona to ale nemá nic společného. Dnes se totiž zlatonosná ruda ve velkých povrchových dolech rozemele na jemný prach a promísí se s množstvím vody a chemikálií, které obsahují kyanid sodný. Tímto procesem se získá téměř čisté zlato, ale také odpadní voda s obsahem kyanidu a dalších prudce jedovatých sloučenin a k tomu nepředstavitelné množství jemného prachu.

Eldorado Gold chce v příštích 25 letech vytěžit až 380 milionů tun zlatonosné rudy. To je víc než desetkrát tolik, než bylo získáno na celém poloostrově Chalkidiki v posledních 2500 letech. Už jednou, na konci 80. let, se uvažovalo o zvýšení produkce pomocí Sko kyanidové metody, ale tento jed se tenkrát dostal do moře. Od té doby se opakují protesty obyvatel proti těžbě zlata – a bývají úspěšné.

Policie zatýká a odebírá vzorky DNA

S nástupem Eldorado Gold ovšem konflikt eskaloval. V roce 2012 nechal důlní koncern zbourat lesní chatu poblíž dolu Skouries, která byla centrem protestů. Od té doby jsou v lesích v okolí dolu, ale i na pobřeží k vidění scény jako z občanské války. Nasazení slzného plynu, oheň v ulicích, masivní policejní přítomnost a zatýkání, vytvoření databanky DNA. A přesto protesty pokračují. „Vláda vytvořila na východě Chalkidiki opravdový policejní stát, aby z Řecka mohl být největší producent zlata Occu v Evropě,“ říká Tasos Pappas z řeckých Přátel přírody. „Ale lidé se přece bouří jen proti plundrování přírody – a víc než 99,9 procent z nich poklidně.“

Z 11 milionů eur zázrakem 2,2 miliard

Je zajímavé, že spousta řeckých médií o těchto protestech mlčí. Přitom se jedná o učebnicový příklad z nepotismu. Těžební práva na ploše o celkem 317 km2 byla v roce 2013 v tichosti vydražena za 11 milionů eur, aniž by byla nabídka zveřejněna, společnosti Hellas Gold, která vznikla pouhé tři dny předtím. Zakrátko měla práva hodnotu již 400 milionů eur. Poté, co řecké ministerstvo životního prostředí přijalo koncepci udržitelnosti životního Nfgr prostředí, vzrostla hodnota firmy na pohádkových 2,2 miliard eur, za které ji získala právě společnost Eldorado Gold.  Zapojeni do toho byli vždy kontroverzní politici i jeden stavební magnát vlastníci několik médií. Podle řeckého báňského práva nedostane stát žádné podíly na zisku, ručí ale za škody vzniklé na životním prostředí.

„Snažíme se na toto téma všemožně upozornit veřejnost,“ říká Tasos Pappas. „Informujeme zahraniční média, udržujeme toto téma na sociálních médiích a podílíme se na různých protestních akcích. Protože na Chalkidiki nejde jen o obranu přírody, ale i lidské důstojnosti.“

 Jeannette Rassmann / Samuel Lehmberg, NaturFreundIn 4/2014

Český překlad Hynek Pečinka