Den Země oslavili i Přátelé přírody z Vysočiny

P4220314 Jaro konečně dorazilo i na Vysočinu, byť velmi váhavě. Přesto se u příležitosti Dne Země novoměstští Přátelé přírody ze skupiny Javory vypravili do přírody. Hlavním cílem výpravy bylo shlédnout na vlastní oči novou vodní plochu v lese mezi Koníkovem a Odrancem. Krom toho jsme si předsevzali vyčistit Barunčinu studánku, bude-li to třeba, případně posbírat odpadky podél cest.

Ke Koníkovu jsme dojeli autobusem, dál pak už pěšky. Nejprve jsme se zastavili u zmíněné studánky. V těsné její blízkosti jsme posbírali nějaké polámané větve, vyhrábli listí, ale žádnou jinou naši péči studánka nepotřebovala.

Poté jsme se vydali k "jezeru". To bylo s přispěním evropských peněz "vybudováno" na místě původně velmi podmáčeného lesa, který "lehnul" polomem. Co to bylo za práci, P4220311 dokazují "vytěžené" pařezy. Výsledek? Jezírko jako na Šumavě. Že je v této části Vysočiny opravdu čisté prostředí, o tom svědčí foto "snůšky" žabího "potěru. A že jsme jich viděli hned několik!

Od jezera jsme potom pokračovali kolem Odrance k Penzionu Kukla. Tam jsme se občerstvili a dál jsme se vydali přes tzv. Chobot k Lipové víle u památné, chráněné lípy u Chobotského dvora. Odtud už nám zbýval jen asi 1 km cesty na autobusovou zastávku v lese před Koníkovem.

Podél celé naší turistické trasy jsme nemuseli sbírat žádné odpadky. Zcela určitě to však bylo tím, že v zimě se na Novoměstsku nechodí, ale lyžuje, a to samozřejmě ve vyjetých lyžařských stopách, které ovšem tudy, kudy jsme my šli, nevedou. Pro nás to byl moc pěkný výšlap. 

22. 4. 2016 :: Marie Mertlíková :: Přátelé přírody, z. s. - skupina Javory, Nové Město na Moravě