Červnový Zpravodaj Zeleného kruhu: Zkuste zažít letní Cestičky

Zkcerv Jsou různé cesty, jak se stát hrdinou. Třeba nebát se udělat něco pro druhé. Nestydět se mít starost o své okolí. Rozvíjet a zužitkovávat vlastní potenciál. Umět kolem sebe rozdávat radost i inspiraci. Poznávat své hranice, motivace i cíle.  Prakticky se zvládnou postarat o partu dětí v přírodě. Či zorganizovat skupinu lidí ke společnému dílu… Sebrat odvahu a stát se organizátorem.

Na letní zážitkový kurz Cestičky zve čerstvý Zpravodaj asociace environmentálních neziskovek Zelený kruh. Přečíst si v něm můžete ale i další články a informace týkající se českého zeleného hnutí, k němuž se hrdě hlásíme i my, Přátelé přírody. Čtěte zde.

Přátelé přírody slaví svůj den. V sobotu s nimi můžete na několika místech Česka vyrazit za město

PRAHA - V sobotu 4. června můžete i vy oslavit Den pro přírodu. Tento pohyblivý svátek české větve mezinárodního hnutí Přátelé přírody (Naturefriends International) připadá vždy na sobotu nejbližší 5. červnu, kdy si připomínáme Světový den životního prostředí. Členové spolku Přátelé přírody z. s. a jeho příznivci oslaví Den pro přírodu teprve podruhé, první akce pod touto značkou proběhly loni.

Cílem kampaně Den pro přírodu je ukázat přírodu jako skvělé místo pro trávení volného času a aktivity Přátel přírody jako jeden ze způsobů, co lze v přírodě dělat. Přátelé přírody chtějí také v tento den zviditelnit, že je v jejich spolku několik stovek podobně zaměřených lidí, kteří rádi objevují přírodu, uvědomují si její důležitost pro svůj život, přispívají k její ochraně a rádi s sebou vezmou do přírody i ostatní. Více...

Na dovolenou jinam a jinak než vždycky? Přátelé přírody nabízejí levné ubytování na 1000+1 místě v Evropě i jinde ve světě

Pokud si rádi dovolenou plánujete sami a chcete ji strávit jinak než ostatní, možná vás zaujme tato nabídka. Mezinárodní hnutí Přátelé přírody provozuje na tisíc ubytovacích zařízení od turistických útulen po horské hotely v mnoha nejen evropských zemích, zejména v těch německy mluvících, ale třeba i v Chile či v senegalském Dakaru. Vyhledávač v angličtině a němčině najdete zde.

Samotné hnutí vzniklo jako svépomocný turistický spolek už v roce 1895 ve Vídni a od té doby se rozrostlo na více než 500 tisíc členů ve 43 státech na čtyřech kontinentech. Jeho česká větev byla po pauze dvou totalit obnovena v roce 1991, spolek Přátelé přírody z.  s. má svoje aktivní skupiny v řadě krajů Česka. 

Členové spolku mají ve všech zahraničních Domech přátel přírody nárok na slevu ve výši 15 až 50 procent na členskou známku. Tu může každý zájemce obdržet spolu s průkazem poštou po přihlášení se na adrese info@pratele-prirody.cz a zaplacení ročního členského příspěvku ve výši 200 Kč, nad 65 let 150 Kč, dítě do 15 let 100 Kč. 

Proto pokud chcete zažít dovolenou v trochu jiném stylu, než jste byli doposud zvyklí, neváhejte nás kontaktovat! Už letos můžete jako individuální členové českých Přátel přírody vyjet na prázdniny jinak, než jste byli zvyklí.

WSÍTI: BioGuide je atlas přírody ve vašem mobilu

Bioguide Český programátor Jan Vršovský z Liberce vytvořil aplikaci pro chytré mobily, kterou využije každý, kdo rád chodí do přírody. BioGuide je atlas zvířat, ptáků, rostlin, hub nebo třeba motýlů v jednom, a to vše přímo ve vašem mobilu. 

Doma si stáhnete datové balíky jako třeba Ptáci Česka, Léčivé rostliny, Houby Evropy; na výběr je přes 1500 dalších. V přírodě pak můžete tato data zcela bez připojení k internetu prohledávat, prohlížet a číst. Obsah je sestaven dohromady tak, aby aspoň částečně nahradil objemné knižní encyklopedie a poznávací klíče. A nutno říci, že se to aplikaci daří.

V Olomouci se bude po celou sezónu muzicírovat v parku

Bozena_011 Olomoučtí Přátelé přírody (Malá liška) loni uspořádali několik vystoupení amatérských hudebníků na různých místech městských parků, vždy u nějaké ze soch, které zde vztyčili naši předkové. Projekt pokračuje i letos: první vystoupení v rámci "Muzicírování v parku" si na středu 25. května vylosoval W&S Band z obce Krčmaň, který předvede blues, folk a rock s atmosférou hanácké stepi.

S 90minutovým akustickým vystoupením se představí Jarda Stojan Jiřík, Jirka Waltr Komárek a Pavel Svozil. Tentokrát se hraje soše Petra Bezruče potměšile skryté v křoví u mauzolea jugoslávských vojínů. Více zde.

ECOmaps pomáhají objevovat svět kolem nás i starat se o něj

Ecomaps Máte přístup k internetu, rádi cestujete nebo objevujete své město, nebo třeba jen čas od času vstanete z postele? Souhlasíte s tím, že planeta, na které žijeme, je pro nás důležitá a nemá sloužit jen jako obrovská popelnice? Pak jsou ECOmaps právě pro vás!

Ať jste zarputilý ochránce přírody nebo jen trochu zvědavý člověk, ECOmaps vás navedou na nová místa ve vašem blízkém i vzdálenějším okolí, která nabízejí alternativu k běžnému rytmu „práce – konzum – spánek – a to celé znova“. Více se dozvíte zde.

Den Země oslavili i Přátelé přírody z Vysočiny

Jaro konečně dorazilo i na Vysočinu, byť velmi váhavě. Přesto se u příležitosti Dne Země novoměstští Přátelé přírody ze skupiny Javory vypravili do přírody. Hlavním cílem výpravy bylo shlédnout na vlastní oči novou vodní plochu v lese mezi Koníkovem a Odrancem. Krom toho jsme si předsevzali vyčistit Barunčinu studánku, bude-li to třeba, případně posbírat odpadky podél cest.

Ke Koníkovu jsme dojeli autobusem, dál pak už pěšky. Nejprve jsme se zastavili u zmíněné studánky. V těsné její blízkosti jsme posbírali nějaké polámané větve, vyhrábli listí, ale žádnou jinou naši péči studánka nepotřebovala. Celý článek...

Zelený kruh vydal květnový zpravodaj

Náš spolek Přátelé přírody z. s. je hrdý přidružený člen asociace ekologických organizací Zelený kruh. Ta mimo jiné pravidelně publikuje Zpravodaj shrnující dění v environmentálních hnutích, komentuje témata týkající se prostředí, v němž žijeme, a nabízí zajímavé příležitosti.

Jedno z témat aktuálního Zpravodaje je Děti venku v přírodě - ohrožený druh?
Můžete si zdarma stáhnout první českou publikaci, která přehledně shrnuje výsledky výzkumů o kontaktu dětí z celého světa s přírodou. Zaujmou vás ale i další články, které najdete zde.

Na vodu na jih Německa? S Přáteli přírody ano

1607_pp_neckarpropo Náš spolek pořádá koncem července týdenní vodáckou akci - plavbu po řece Neckaru na jihu Německa s českými a německými Přáteli přírody. Podrobnější informace k programu, ceně a možnosti přihlášení jsou v příloze, kvůli omezenému počtu míst příliš neváhejte!

Účastníky čeká poznávání přírody, měst a života okolo řeky Neckaru v srdci Německa, také setkání s místními Přáteli přírody. Samotné splutí na kánoích je vhodné i pro začátečníky, Neckar je zkrocená řeka s lodní dopravou, něco jako Labe. 

Ropákem roku je opět ministr Mládek, Zelenou perlu řekl Dlouhý

Mladekropak Ocenění za čuňárny proti ochraně přírody Ropák roku získal již podruhé ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Naopak Zelenou perlou byl oceněn Vladimír Dlouhý. 

Celkem 91 členů nezávislé Komise ze 111 rozhodlo o vítězi 24. ročníku ankety „Ropák roku“ o antiekologický čin (osoba, která se prosazováním nějaké stavby či záměru, vydáním rozhodnutí či budováním stavby nejvíce zasloužila o poškození životního prostředí) a 21. ročníku ankety „Zelená perla roku“ o antiekologický výrok. Členy Komise jsou např. sociolog Jan Keller, filozof Erazim Kohák, písničkář Pepa Nos nebo teatrolog Vladimír Just. Více...