Přátelé přírody odmítají dohodu CETA

Gettyimages-523508240 Na Výroční konferenci hnutí Mezinárodní Přátelé přírody (NFI), která se konala  23. září 2016 v německém Bielefeldu přijali zástupci reprezentující národní organizace Přátel přírody nejen v zemích Evropské unie společné stanovisko k dohodě o volném obchodu CETA mezi Kanadou a Evropskou unií.

 Přátelé přírody apelují na poslance regionálních a národních parlamentů členských států EU, aby odmítli plánovanou dohodu o volném obchodu dojednávanou mezi Evropskou unií a Kanadou. Vyzývají také členské státy EU, aby v Evropské radě projevily nesouhlas s předběžnou aplikací dohody. Více: Nfi_ceta_cz

"Byla to moje nejlepší dovolená." Z pomezí Anglie a Skotska se vrátila expedice Malé lišky

Img_5724-1 Bezmála deset dnů na přelomu srpna a září strávila dvacítka účastníků Expedice Skotang objevováním středu Velké Británie. Vysvětlit záhadný název zájezdu olomouckých Přátel přírody ze skupiny Malá liška pomůže, že směřovali na pomezí Skotska a Anglie. Tento region tradiční výpravy cestovních kanceláří většinou jen rychle projedou a nevšimnou si, že je plný příležitostí, jak se dostat zdejší krajině a lidem pod kůži a získat nezapomenutelné dojmy.

A právě to se účastníkům expedice povedlo. Více zde...

Začátek září na kolech kolem Berlínských jezer

Kolaberlin_2 Září se letos opravdu vydařilo! Užilo si ho i šest Přátel přírody z Jablonce, kteří přijali pozvání svých německých partnerů, a vypravili se na týden k Berlínským jezerům. Ubytování bylo zajištěno u jezera s náročným názvem Scharlmützelsee.

Na kolech se tu jezdí pohodlně po cyklostezkách, které kličkují mezi jezery, téměř bez převýšení. Tak je po průměrně 50 kilometrech denně večer ještě dost sil ke společnému posezení, hodnocení zážitků, společenské hře nebo zpěvu. Jeden večer se i plánovalo, jaký společný program připravíme pro účastníky celostátního setkání Přátel přírody v říjnu. Tak přijeďte do Jablonce!

Přátelé přírody Liberec: Letní dovolená v rakouských horách

Rakous Zájezd do Rakouska, přesněji do oblasti Schladming - Dachstein zorganizovala liberecká skupina Přátel přírody v termínu 27. srpna - 3. září 2016. Ubytováni byli v Pruggeru a dělali za podpory autobusu výlety do hor -na ledovec Dachstein, na Skywalk, Eispalast -úžasná ledovcová jeskyně, lanovkou na Planai, Kaibling a výlety do hor. Další výlet byl do Rohrmoosu na Alpský výstup - Divoká voda a do soutěsek.

Měli krásné počasí, prima partu 36 účastníků a výborného řidiče, který byl zároveň průvodcem. Jedním slovem spokojenost, píše Dana Jiskrová. Fotky z akce jsou zde.

Olomoucké Dny evropského dědictví nabídly nejen významné památky

Ner-006a V právě uplynulém týdnu proběhly Dny evropského dědictví, které každoročně v měsíci září otevírají nejširší veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné. V Olomouci ale k pestré nabídce návštěv tradičních pamětihodností světské i církevní historie města přidali zajímavé koření představované třeba knižními trhy pod širým nebem, multižánrovým festivalem oslavujícím řeku Moravu protékající historickým centrem města nebo také vycházku za drobnými památkami a přírodou staré části městské čtvrti Neředín, kterou uspořádali členové spolku Přátelé přírody z místní skupiny Malá liška. Ta připadla na sobotní dopoledne 10. září. Více...

Po Brexitu: Green 10 vyzývá k zaměření EU na udržitelný rozvoj

Před neformálním summitem Evropské unie v Bratislavě poslala platforma největších evropských environmentálních organizací Green 10 otevřený dopis představitelům EU, kterým reaguje na vývoj po Brexitu. Dle platformy se Unie musí po britském referendu pustit do programu transformačních změn. Ty by měly mít jako prioritu zdravý a kvalitní život lidí a dobrou kondici planety, řídit se globálními cíli 2030 a závěry Pařížské klimatické dohody.

Průzkumy veřejného mínění ukázaly, že témata týkající se životního prostředí, lidských práv a právního státu mají u občanů Unie širokou podporu. Dle platformy by se Unie měla v nejbližší době profilovat právě v nich. Otevřený dopis, který podporují i Přátelé přírody, čtěte zde.

Německo: Na nejkrásnější turistické trase roku leží dům Přátel přírody

Az-rohrauer-huette_170d724d42 Působivé vodopády, nádherné výhledy, cesta přes nivní louky, odpočinkové lavičky a spousta rozcestníků, s nimiž se turista neztratí. Není divu, že v anketě pořádané časopisem německých turistů byla trasa Wasserfallsteig (Výstup k vodopádu) v jihoněmeckém Bad Urachu vyhlášena za nejkrásnější německou turistickou stezku roku 2016 v kategorii denních výletů.

A právě na této stezce se nachází Rohrauerova chata (Rohrauerhütte) provozovaná místními Přáteli přírody. Při objevování vrchů a údolí Švábského Jury ji můžete vyzkoušet i vy - a členové našeho spolku navíc se slevou na ubytování. Celý článek...

Šťastnou cestu - a vraťte se nám!

Na prodloužený víkend vyjela ve čtvrtek 25. srpna Přátel přírody z Prahy, a to po stopách císaře Karla IV. Na kolech postupně za podpory bavorských Přátel přírody zdolají trasu dlouhou 140 kilometrů z Tachova do Norimberka.

Hned v pátek vyjíždí olomoucká skupina Malá liška na Expedici Skotang. Dvacítku účastníků čeká plavba lodí z Amsterdamu na sever Anglie a pak týdenní objevování skotsko-anglického pomezí. 

A v termínu 27. srpna - 3. září se podívají liberečtí Přátelé přírody do Rakouska, konkrétně do Dachsteinu.Takže šťastnou cestu - a všichni se nám vraťte!

Náš bulletin vychází v nové podobě. Jako elektronický kurýr

Kur1 Poprvé se na vás, naše členy a příznivce, obracíme tímto způsobem. Doposud jsme vydávali tištěný a PDF bulletin "Přátelé přírody", jenže jeho pravidelnost byla v poslední době spíš delší než kratší. Elektronický bulletin by se mohl do vašich e-mailových schránek dostávat jednou měsíčně. Vždy se souhrnem toho, co se událo na akcích našich skupin a u přidružených členů, jak se mají Přátelé přírody a další spřízněné duše jinde, a s nabídkami, které budete moci využít i vy.

Bulletin si přečtěte zde. Pokud vám nepřišel do mailu, znamená to, že vás nemáme v rozesílce. Chcete-li ho příště dostat přímo, napište nám požadavek do zprávy.

Rakouští Přátelé přírody bojují za otevření lesů cyklistům

Freiefahrt V Rakousku se na rozdíl od Česka smí s kolem do lesa jen na malou část lesních cest. Organizace Přátel přírody (Naturfreunde Österreich) u našich jižních sousedů to chce změnit, a proto v dubnu loňského roku zahájila kampaň „volný přístup pro cyklisty na lesní cesty". Cílem jejich snahy je prosadit otevření lesních cest všem zájemcům o cykloturistiku, jak je to například v Česku. U nás se můžou cyklisté podobně jako pěší turisté legálně pohybovat po lesních cestách a značených trasách a lesy jsou pro každého volně přístupné. V Rakousku přetrvává omezení vstupu a vjezdu, což mělo možná smysl kdysi, ale v dnešní době neobstojí. Přečtěte si o kampani více…