Přátelé přírody slaví svůj den. V sobotu s nimi můžete na několika místech Česka vyrazit za město

PRAHA - V sobotu 4. června můžete i vy oslavit Den pro přírodu. Tento pohyblivý svátek české větve mezinárodního hnutí Přátelé přírody (Naturefriends International) připadá vždy na sobotu nejbližší 5. červnu, kdy si připomínáme Světový den životního prostředí. Členové spolku Přátelé přírody z. s. a jeho příznivci oslaví Den pro přírodu teprve podruhé, první akce pod touto značkou proběhly loni.

Cílem kampaně Den pro přírodu je ukázat přírodu jako skvělé místo pro trávení volného času a aktivity Přátel přírody jako jeden ze způsobů, co lze v přírodě dělat. Přátelé přírody chtějí také v tento den zviditelnit, že je v jejich spolku, jehož skupiny jsou aktivní v několika krajích České republiky, několik stovek podobně zaměřených lidí, kteří rádi objevují přírodu, uvědomují si její důležitost pro svůj život, přispívají k její ochraně a rádi s sebou vezmou do přírody i ostatní.

Proto připravili na tuto sobotu aktivity, které mají představit veřejnosti na jednotlivých místech, kdo jsou Přátelé přírody a čemu se právě v dané lokalitě věnují. A samozřejmě také umožnit novým zájemcům o členství, aby se ke spolku přidali. Na Olomoucku tak proběhne turistický retro pochod "Na Velký Kosíř!", jehož účastníci se mají na start v Čelechovicích na Hané dostavit oblečeni a vybaveni tak, jako chodívali turisté nejmíň před půlstoletím.

Přátelé přírody z Jablonce nad Nisou zase připravili výlet pro rodiče a prarodiče s dětmi, při němž budou v kopcích v okolí svého města hledat stopy skřítka Sklenáříčka. Po trase účastníci absolvují tematické soutěže věnující se sklářskému řemeslu, kterému se kdysi v Jizerských horách dařilo.

Na pomezí Čech a Moravy se v režii novoměstských Přátel přírody uskuteční výprava za posledním vlkem Vysočiny na Vlčí kámen u Vojtěchova. Na příběhu starém téměř dvěstě let si účastníci připomenou, jak člověk svými zásahy ovlivňuje podobu a funkce krajiny, která je mu samotnému domovem.

Spolek Přátelé přírody z. s. o těchto akcích informuje na svém webu www.pratele-prirody.cz. Pokud jste v dosahu a na sobotu ještě nemáte program, můžete na ně vyrazit. Přátelé přírody vás rádi uvítají.

V Pardubicích, Liberci a Praze, kde skupiny Přátel přírody také působí, se jejich členové přidají k jiným akcím zaměřeným na přírodu, které se v sobotu 4. června v jejich okolí uskuteční. Jen ti krnovští ze Společenství Severských pánů nevydrželi čekat na termín a už uplynulou sobotu uspořádali v krnovské nemocnici dětský den s vystoupeními a soutěžemi pro malé pacienty. Na Den pro přírodu si s nimi můžete zahrát velký venkovní turnaj v pexesu, a to na nádvoří zámku ve Slezských Rudolticích.

30.05.2016

Den pro přírodu ve vašem okolí

Pozvánky na jednotlivé akce pořádané v rámci letošní kampaně Den pro přírodu


 
 
 
 
 
Nastavení fotogalerie

Jak jsme letos oslavili Den pro přírodu? Tak, jak to máme rádi.

V Jablonci šli po stopách skřítka Sklenaříčka

Proč lidé kdysi dávno začali v Jizerských horách vyrábět skleněné perličky, kterými později zaplavili doslova celý svět a překonali tak svou bídu? Protože je to naučil skřítek Sklenaříček z lásky ke krásné Klárce z chalupy ve stráni. Opravdu! Ověřily si to děti za doprovodu svých prarodičů, členů Přátel přírody v Jablonci nad Nisou. Společně skřítka vystopovali a vystoupili na jeho skálu. 

To se událo v sobotu 4. června u příležitosti Dne pro přírodu. Skřítek dětem nachystal řadu úkolů: pozorovaly les, hledaly stromy a také krásné modré hořce, a už si dobře pamatují, z čeho se sklo vyrábí. Byl to vydařený výlet završený objevením pokladu skřítka Sklenaříčka. Tak koho budeme, babičko a dědo, stopovat příští rok? Sylvie Staňková 

Na Vysočině nechali vlka vlkem

Novoměstští Přátelé přírody ze skupiny Javory původně na sobotu 6. června naplánovali výšlap za památkou posledního vlka Vysočiny. Ale pršelo, jen se lilo, strašily bouřky, a tak jsme vlka v lese nechali vlkem a pokračovali v cestě do Jimramova, kde jsme pozdravili "broučky", až jsme nakonec skončili kde jinde než ve srubu v Javorku.

Tam jsme si s dětmi povídali o přírodě, o Přátelích přírody nejen českých a posléze jsme se věnovali také výtvarným činnostem. I když nám tentokrát počasí nepřálo, akce se vydařila, byť ne podle plánu. Zúčastnilo se 22 dětí a mládeže + 3 dospělí. Marie Mertlíková

Přátelé přírody z Olomouce dobyli na svůj svátek hanácký Mont Blanc

Kde jinde, než v krásné přírodě a na vrcholku hanáckého Mont Blanku neboli Velkého Kosíře, mohli Přátelé přírody z Olomouce oslavit Den pro přírodu? Došlo k tomu v sobotu 4. června, neboť na tento den letos připadl pohyblivý svátek české větve mezinárodního hnutí Přátelé přírody (Naturefriends International), kdy si připomínáme Světový den životního prostředí.

Doma jsme předtím provětrali skříně a někteří možná i půdy po prarodičích, jiní navštívili „sekáče“ a na dominantu Hané jsme se pokusili vyrazit oděni a vybaveni jako turisté před padesáti lety. Při tom jsme si uvědomili, že ty staré batohy s řemeny nejsou nic moc, pěkně řežou do ramen.

Sešla se nás v různorodém oblečení, několik dam i v sukních, s všelijakými hůlkami, deštníky atd. necelá dvacítka plus dva psi a vyjeli jsme našim oblíbeným „hanáckým Pacifikem“ do Čelechovic na Hané. Více zde...

Náš den pro přírodu 2016


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nastavení fotogalerie