Olomoučtí Přátelé přírody zvou na letní Mazurská jezera

Mazuryp Malá liška - klub přátel přírody z Olomouce pořádá v prvním červencovém týdnu (3. - 8. 7.) výjezd za poznáním přírody a historie oblasti Mazurských jezer na severovýchodě Polska. Účastnit se můžete i vy. "Loni jsme se tady zastavili jen na dvě noci a jezerní krajina na severovýchodě Polska protkaná stopami bohaté křižácké a staropruské historie a nyní osídlena milými lidmi nás naprosto uchvátila. Vracíme se na delší dobu, abychom Mazury pořádně prozkoumali. Stojí totiž za to!" zve za organizátory Radek Hrachovec.

Akce zabere celkem šest dní, z toho čtyři celé dny pobytu na Mazurách. Během nich je připraven program zaměřený na poznání přírodních krás z vodní hladiny při plavbě po soustavě zdejších jezer, historie křižáckých hradů i novodobých opevnění, ochutnávka místní zvláštní kuchyně, objevování zdejší specifické přírody. Podrobnosti najdete zde.

Hunger Games - lepší tábor na sezónu 2015

Dva týdny akce, zážitků a dobrodružství v létě 2015, konkrétně v termínu 15. – 29. srpna, slibuje projekt Lepsitabor.cz. Červenou nití, která se táborem potáhne, je fenomén Hunger Games. Letní tábor pro kluky a holky ve věku 10 – 15 let proběhne na motivy románové trilogie, která zrovna hýbe touto věkovou skupinou, na základně ve Dzbelu u Konice na Přerovsku. Nicméně, účastníci mohou být odkudkoli z Česka i přilehlého vesmíru.

Sledujte aktuality, fanděte a hlaste se na tábor probíhající pod záštitou Přátel přírody ČR zdePřihlašování právě začalo. A pokud už nesplňujete věk pro účastníky, můžete pomoct jako instruktor, zdravotník nebo kuchař.

Neboj se vést! - seminář pro organizátory a ty, co si to chtějí zkusit

Images_2 Malá liška - klub přátel přírody pořádá 13. září 2014 v Olomouci seminář pro všechny, co v rámci asociace Přátelé přírody ČR, ALE I JINÝCH SPOLKŮ A SDRUŽENÍ, vedou nejrůznější aktivity svých skupin anebo plánují s vedením začít a chtějí si ho vyzkoušet. Náš seminář vám poskytne nezbytný základ, dojde na výměnu zkušeností z praxe, zkrátka hravou formou se všichni zdokonalíme.

Pokud se chcete zúčastnit, v pozvánce v příloze najdete, jak a kam se ozvat. Pokud byste chtěli lektorovat nějaké téma, rádi od vás dostaneme zprávu a domluvíme se. 

Podrobnosti v letáku: 1409_malaliska_sem_neboj_se_vest

CALL FOR PARTICIPANTS - Off The Grid Workcamp

International Young Naturefriends together with Young Naturefriends Frankfurt are organizing a two week workcamp between 16 and 30 August 2014! There you'll not only have the opportunity to learn, explore and share ideas about resilience and self-governance, but to truly experience self-governance principles in action while going ‘off the grid’. The workcamp will bring together young volunteers, activists, youth workers and members of grassroots and community organisations to explore how they can engage young people in self/participatory governance while developing organisational resilience and self-sufficiency. We are aiming to create a vision of a fully balanced community life, including a perfect mix of work, leisure & education activities. 

The event will be taking place in the Naturefriends Brombacher House in Frankfurt, and accomodation will be provided at the same location in shared army tents. It is situated 45 minutes (by public transport) from Frankfurt. The deadline to apply is at 12.00 PM on the 25th of May 2014. For further details, including the link to the application form, please see...

Pro geokačery - květnové CITO Šelenburk 2014

Cito-final-jpg Ahoj geopřátelé, rádi bychom Vás tímto pozvali na první ročník GC eventu

CITO Šelenburk 2014

sobota 10. května 2014 / Krnov

Co je vlastně CITO a v čem spočívá jeho podstata? CITO – z angličtiny Cache In, Trash Out. Jednoduše řečeno, v rámci kampaně Ukliďme svět/Ukliďme Česko uklidíme přírodu od nepořádku (odpadky, PET láhve) po nepořádných turistech.

Tento CITO event proběhne ve spolupráci se spolkem Přátelé Přírody ČR  a jeho místní sekcí, Společenství Severských pánů Krnov.

Propozice ke stažení zde

Nabídka studijních pobytů v Bruselu pro skupiny Přátel přírody

F713_vlajky_euBruselské zastoupení Mezinárodních Přátel přírody (NFI) nabízí skupinám členů organizací Přátel přírody možnost účastnit se dvoudenní návštěvy v srdci evropské politiky.

Skupinám nabízíme například informační návštěvu Evropského parlamentu spojenou s účastí přímo na zasedání (na divácké galerii). Lze navštívit i sídlo Evropské komise a dozvědět se něco víc o evropských institucích a jejich úloze zpravidla v jazyce skupiny. Přivítáme vás v kanceláři bruselského zastoupení NFI a seznámíme vás s naší činností a tématy, kterým se Přátelé přírody na evropské úrovni věnují. Stranou nezůstane ani současná celoevropská problematika – otázky vlivu na životní prostředí a trvale udržitelného života.

Pokud máte o nabídku zájem, oslovte nás nejméně tři měsíce předem. Podrobnosti zde: 140106-nfi-studijni-pobyt-brusel

Přátelé přírody lákají na lyžovačku v Tyrolích

Lechtal Na rok 2014 chystáme pro členy a příznivce naší asociace nejméně dvě společné akce. Kromě Setkání Přátel přírody, které proběhne až v říjnu 2014 v Jizerských horách, je to zájezd za sněhem a zimními sporty s ním spojenými. Proběhne v termínu 11. - 16. 3. 2014 pod názvem Lyžovačka v Lechtalu (Tyrolské Alpy, Rakousko). Přihlásit se a zaplatit zálohu je třeba už do 8. prosince.

Všechny dotazy vám ráda zodpoví vedoucí zájezdu Dana Jiskrová, vše potřebné najdete v propozicích: 140311_ppcr_zajezd_lechtal Horám zdar a těm zimním zvlášť!

Workshop Přátel přírody poradí, jak na občanský zákoník

V sobotu 23. listopadu proběhne v Olomouci workshop, tedy praktický seminář na téma "Nové občanské právo v praxi neziskových organizací". Zaměří se na současná občanská sdružení a jejich základní články s právní subjektivitou, které se od 1. ledna 2014 "automaticky" stanou spolky a pobočnými spolky. Důsledky s tím spojené budou obsahem workshopu.

Přátelé přírody ČR tento workshop nabízejí zástupcům svých skupin a dalším partnerům z řad neziskových organizací. Před workshopem je možnost absolvovat komentovanou prohlídku historického centra Olomouce, pro zájemce zajistí pořadatelé nocleh za rozumný peníz. Více 131123_ppcr_seminar_obc_zak

Kurzy zdarma - vedoucí sportovních aktivit, vedoucí turistiky a vodáctví

042 V termínu 31. 8. - 1. 9. /2. 9./ a 27. - 29. 9. 2013 pořádá Dzherry (spolu s Pavlem a Michalem Mrnuštíky) super akci - vzorové školení zaměřené na sport. Je to určeno pro vedoucí od 18 let a bude to pecka.

http://www.dlazka.cz/propozice/2013/akce1194.pdf

13. - 15. 9. 2013 a 27.-29. 9. pořádám (spolu s Dzherrym a Pavlem a Michalem Mrnuštíky) podobné školení zaměřené na turistiku a vodáctví.

http://www.dlazka.cz/propozice/2013/akce1196.pdf

Je to zadarmo, každý si jen zajistí dopravu. Co vy na to? Nechcete přijet? Jestli ano = pak dejte vědět co nejdříve!


Jaroslav Biolek - Mussur
Duha Klub Dlažka Přerov

tel. 603 886 644, 733 395 716
dlazka@dlazka.cz, www.dlazka.cz

Ornitologové hledají spolupracovníky: mapujte výskyt ptáků

Rorys-domovni-apus-affinis Od 10. května začíná období, kdy je možné mapovat hnízdiště rorýsů. Díky dotaci Ministerstva životního prostředí letos Česká společnost ornitologická nabízí „Rorýsí granty“ – jednoduchou možnost, jak získat prostředky na mapování rorýsů, jiřiček a kavek, které umožní lepší ochranu jejich hnízdišť.

Více info, jak se zapojit do mapování ptáků právě ve vaší obci, kontakt na koordinátora a metodiky mapování: http://www.birdlife.cz/index.php?ID=2482